Czym różnią się zimowe płyny do spryskiwaczy? Czy płyn ze stacji benzynowej kosztujący powyżej 20 zł jest lepszy od tego sprzedawanego w supermarkecie?
Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę głównie różnią się tylko ceną. Oczywiście zdarzają się wypadki, że producenci czasami celowo, czasami przypadkowo nie utrzymują deklarowanych parametrów zamarzania ale to dość sporadyczne wypadki. Koszty produkcji w obu przypadkach są zbliżone a ceny detaliczne tych ze stacji 100% wyższe. W cenie płynów w sprzedawanych na stacji wliczone są wszelkie akcje promocyjne organizowane prze sieci stacji na tzw. karty lojalnościowe oraz wysokie marże handlowe co niewątpliwie wpływa na ich zaporową cenę. Często klienci narzekają na brzydki zapach, z czego to wynika? Wynika to w przypadku płynów z wysokiej temperatury krystalizacji temperaturze -22 c i powyżej, z dużej zawartości alkoholu etylowego powyżej 30% , lub alkoholu izopropylowego ponad 36% objętości opakowania jednostkowego oraz jakości tego alkoholu.
Jak wiemy, alkohol sam w sobie ma specyficzny zapach, alkohole do koncentratów są dodatkowo skażane (dodatkowymi skażalnikami np. metyloetyloketonem, bitrexem) co związane jest z wymogami ustawy, a co za tym idzie mają specyficzny bardziej intensywny zapach .
Kolejnym czynnikiem jest oczywiście jakość skażonego alkoholu zastosowana do produkcji. Większość firm stosuje koncentrat płynu do spryskiwaczy pochodzący zza wschodniej granicy rektyfikowany, który jest wysokiej jakości i w tym przypadku nie ma problemu brzydkiego zapachu. Problem pojawia się w momencie gdy surowiec jest zanieczyszczony lub pochodzi z recyklingu. Ostatnim czynnikiem wpływającym na charakter zapachu to jakość zastosowanych kompozycji zapachowych. Stosujemy w tym przypadku kompozycje dobrze wchodzące w reakcje z alkoholami. Osobiście polecam zapach cytrynowy oraz zieloną herbatę, a poza tym zapach to oczywiście kwestia gustu.
Okres przejściowy (wiosna, jesień) – jakie płyny do spryskiwaczy stosujemy?
W obu tych porach roku wskazane jest stosowanie płynów przejściowych, które charakteryzują się niższą zawartością alkoholu a co za tym idzie mają przyjemny zapach i oczywiście niższą cenę. Można również stosować płyn letni bez alkoholu na bazie środków powierzchniowo-czynnych i konserwantu. W okresie jesiennym przechodzimy na płyn przejściowy np. -10 .
Zmiany dokonujemy przez opróżnienie zbiornika spryskiwacza płynu letniego i zalanie go przejściowym. Mamy już gwarancję, że przy pierwszych przymrozkach nasz układ spryskiwacza będzie nieuszkodzony. Z chwilą pojawienia się niskich temperatur stosujemy wyłącznie zimowe płyny do spryskiwaczy w większej temperaturze zamarzania.