PH jest skrótem od „potencjału wodoru”, który oznacza substancję o kwaśnych lub alkalicznych (baza) właściwościach. W standardowej skali pH (czasami określane jako kwasowość lub zasadowość skali) od 0 do 14.
Im wyższe pH, tym bardziej baza jest substancją zasadową. Im niższe pH substancji, bardziej kwasową. Poziom pH 7,0 jest neutralny dla kwasowości i zasadowości. Czy wiesz, że wybielacz ma poziom pH 12,0 do 12,6?
Przykładowe wartości pH
- sok żołądkowy ok. 2
- sok pomarańczowy 3,2
- kwaśne deszcze od 4,5
- jogurt 4,2
- kawa naturalna 4,9
- deszcz czysty ok. 6,0
- mleko 6,5
- piwo 4,5
- chemicznie czysta woda 7,0
- mydło 9,0-10,0
- woda morska 8,0
zródło: http://www.chemia-gimnazjum.info/index.php?podstrona=klasa2&dzial=1&temat=6
Jak można zmierzyć pH?
Chociaż niemożliwe jest wizualnie określić poziom pH cieczy, pH gleby można określić często oglądając jej kolor. Ciemnozielona gleba jest zwykle bardziej zasadowa, zaś brunatne przyciemniane gleby są bardziej kwaśne. PH gleby można zmierzyć odpowiednim pH-metrem, który jest zaprojektowany specjalnie do badania gleby.
Poziom pH cieczy może być mierzona za pomocą pasków uniwersalnych, które po odpowiednim zabarwieniu porównuje się z kolorem skali lub cyfrowego miernika pH tzw. pH-metra.
Paski do badania pH nie zapewniają precyzyjnego pomiaru. Dopasowanie kolorów jest otwarte na interpretacje. Cyfrowy miernik pH, z drugiej strony, zapewnia poziom pH na ekranie, więc nie ma wymaganych interpretacji: użytkownik po prostu wprowadza miernik do roztworu i odczytuje na ekranie wynik pomiaru.
Ważne jest, aby pamiętać, że pH-metry do gleby i do cieczy pH mają bardzo różne sondy, należy zawsze stosować właściwe do tego celu przeznaczone.
Jaki pH-metr do pracy?
Istnieje wiele różnych typów sondy pH, począwszy od niedrogich kieszonkowych do modeli laboratoryjnych, których koszt sięga kilku tysięcy złotych.
Sonda pH mierzy aktywność jonów wodorowych, generując niewielką ilość napięcia na czujnik i przewód odniesienia. Miernik następnie konwertuje napięcia do wartości pH i wyświetla je na cyfrowym ekranie.
Również wiele mierników pH posiada wbudowany termometr, który automatycznie dostosowuje się do rozbieżności od linii bazowej 77 ° F (25 ° C). Ta funkcja jest wywoływana automatyczna kompensacja temperatury (ATC).
Co to jest kalibracja i dlaczego jest to konieczne?
Kalibracja jest zbliżona do tuningu, i podobnie jak instrument muzyczny, muszą być nastrojone od czasu do czasu, instrument naukowy musi być odpowiednio skalibrowany, aby osiągnąć dokładne wyniki testu.
Chociaż niektórzy ludzie mogą mieć doskonały słuch i mogą dostroić instrument muzyczny, bez korzystania z tunera, jedyny pewny sposób określenia, czy miernik pH jest skalibrowany prawidłowo to porównanie go z roztworem buforowym, bardziej znanym jako „bufor”. Roztwory buforowe są płynne, ale można również kupić w postaci proszku i miesza się z wodą destylowaną lub dejonizowaną do stworzenia świeżej partii za każdym razem.
Każdy instrument naukowy powinien być skalibrowany jak najbliżej do poziomu, który będzie testowany. Jeżeli badanie dotyczy określonego zakresu, miernik powinien być skalibrowany w środku tego zakresu. Na przykład, jeśli badamy kwasowy roztwór, pH-metr powinien być skalibrowany do pH 4,0 w celu osiągnięcia najbardziej dokładnego wyniku. Większość wód mieści się w zakresie pH 6,0 do pH 8,0. Dlatego, aby sprawdzić pH wody, wystarczy skalibrować do pH 7,0 .
Trzy najczęściej używane poziomy pH do kalibracji 4.0, 7.0 i 10.0. Punkty te obejmują cały zakres pH od 0 do 14, ale inne wartości są dostępne.
PH-metr wymaga jedno-, dwu-, trzy-punktowej kalibracji dla uzyskania dokładnych wyników. Niektóre liczniki mogą być kalibrowane do jednego punktu, ale producent zaleca co najmniej dwa punkty dla optymalnego testów. Różnice zależą od technologii metr i typu czujnika, którego używa.
Kalibracja roztworem buforowym pH, miernika jest zazwyczaj bardzo prosta.
Manualna kalibracja odbywa się za pomocą małego śrubokręta, aby dostosować czytania, aż odpowiada wartości roztworu buforowego. Kalibracji automatyczna odbywa się poprzez naciśnięcie w górę iw dół aż do czytania odpowiada wartości roztworu buforowego.
Niektóre pH-metry mają również opcję automatycznej kalibracji, w takim przypadku miernik automatycznie rozpoznaje wartość buforu i kalibruje się do tej wartości. Jak dotąd jest to najprostsza metoda kalibracji, ale ważne jest, aby też mieć możliwość ręcznej kalibracji w celu dopracowania i / lub rozwiązywania problemów.
Wiele marek pH-metrów jest fabrycznie skalibrowanych i gotowych do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka. Jednak fabryczna kalibracja, jest tylko dla wygody użytkownika; pH-metr może zostać rozkalibrowany w czasie transportu. Możliwe również, że fabryczna kalibracja może nie być idealna dla Twoich potrzeb. I jak wspomniano powyżej, wszystkie mierniki pH muszą zostać skalibrowane w pewnym momencie.
Niezależnie od metody kalibracji Ph-metru należy uważnie przeczytać instrukcję wykonywania kalibracji zgodnie z zaleceniami producenta.
Aby uzyskać najlepsze wyniki, miernika pH powinny być kalibrowane:
- Przy regularnym stosowaniu – przynajmniej raz w tygodniu
- Jeśli nie zostanie zużyty, przynajmniej raz w miesiącu
- Jeżeli uważasz, że odczyty są błędne
- Jeżeli badasz ciecze agresywne (bardzo kwasowe lub zasadowe ciecze)
- Jeżeli badasz szeroką gamę płynów (tam iż powrotem między kwasowymi i zasadowymi)
- Gdy czujnik otrzymuje
Jak należy zadbać o pehametr ?
Chociaż istnieją ogólne techniki utrzymania pH-metrów, każda marka i model będzie miał swoje własne wymagania. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami dla urządzenia i będziesz cieszyć się nim przez dłuższy czas i mieć mniej problemów.
Oprócz częstych kalibracji godziwe utrzymanie czujnika pH zapewnia dłuższą żywotność i bardziej dokładne wyniki. Wiele pH-metrów z sensorów szkła i rur, muszą być przechowywane w specjalnie opracowane rozwiązania. Do czyszczenia większości czujników pH, używaj wody destylowanej lub dejonizowanej.
Większość czujników pH ma żywotność około 1-2 lata. Jeśli występują błędne odczyty i trudności z kalibracją, być może nadszedł czas, aby wymienić czujnik (lub pehametr, jeśli miernik nie posiada wymienny czujnika).
Porady i wskazówki
- Zawsze przeczytać instrukcję obsługi przed użyciem. Oczywiście, instrukcja może być nudna, ale odpowie na twoje pytania i te odpowiedzi będą chronić twoją inwestycje
- Zawsze należy upewnić się, że miernik pH jest odpowiednio skalibrowany
- Jeśli masz miernik kieszonkowy przechowuj miernik w pozycji pionowej
- Nigdy nie należy dotykać elektrody czujnika lub odwołanie do komórki palcami: tłuszcz ze skóry wpływa na odczyty i może trwale uszkodzić czujnik pH
- Usunąć z wody wszelkie pęcherzyki powietrza
- Nigdy nie przechowywać miernika pH w wysokiej temperaturze lub wilgotności
- Nigdy nie przechowuj czujnika pH w wodzie destylowanej
- PH-metr jest wrażliwym instrumentem naukowym i zawsze powinien być traktowane jako taki